Sanda

Sanda wywodzi się z chińskiej tradycji walk na drewnianych platformach Leitai. Platformy o wymiarach kwadratu 8m x 8m były wznoszone na wysokość od 60 cm do kilku metrów zależnie od prowincji i mistrzów, którzy je wznosili. Dookoła platformy wbijano bambusowe paliki, miecze lub włócznie ostrzem do góry. Wojownicy Leitai walczyli o dobre imię i uczniów, których mogli pozyskać zwyciężając w danej prowincji.

W latach 80’ XX w. Chińska Federacja Wushu stworzyła sportową odmianę walk tradycyjnych. Ze względu na dużą różnorodność technik ręcznych i nożnych, rzutów, dowolnych sprowadzeń do parteru oraz pełnokontaktowy sposób walki konkurencję tę nazwano Sanda. Termin Sanda używany jest głównie w Chinach i krajach azjatyckich, natomiast na zachodzie stosuje się nazwę Sanshou.

Ze względu na dużą gamą technik walki Sanda są bardzo widowiskowe, dynamiczne i „czytelne” dla przeciętnego kibica. Dozwolone są praktycznie wszystkie rodzaje kopnięć i uderzeń. Można stosować kopnięcia na zewnętrzną i wewnętrzną część ud (low-kick), kopnięcia z wyskoku, oraz kopnięcia i uderzenia po obrocie (back-fist). Dowolne sprowadzenie przeciwnika do parteru, rzuty niskie, wysokie, podcięcia, obalenia i wypchnięcia za platformę są bardzo charakterystyczne dla tej formuły walki. Wypchnięcie przeciwnika dwa razy w rundzie kończy ją zwycięstwem zawodnika wypychającego, bez względu na dotychczasowy jej przebieg (w amatorskiej wersji).

W Akademii ćwiczymy Sanda w wersji amatorskiej, skierowaną głównie na trening ogólnorozwojowy oraz naukę prawidłowych technik. Ze względu na to, że jest to sztuka walki znacznie mniej brutalna niż np. tajski boks, chętnie trenują ją kobiety i młodzież. 

Przyjdź, spróbuj i zakochaj się w treningu wolnej walki.

Konrad Bieńkowski

Konrad Bieńkowski – instruktor Sanda/Sanshou.

Urodzony 18.10.1976 roku. Trener II klasy Wushu, posiada Stopień Mistrzowski 1 Duan.

Wielokrotny zwycięzca i medalista Międzynarodowych Mistrzostw Polski oraz Pucharów Polski Wushu. Uczestnik gal i walk zawodowych Sanda. Członek Kadry Narodowej Wushu.

Karierę zawodniczą zaczynał w 1996 roku od startów w zawodach międzysekcyjnych. W 1998 roku rozpoczął starty w zawodach Wushu rangi mistrzowskiej, walcząc w formule SANDA/SANSHOU. Sporty walki zaczął uprawiać w wieku 11 lat od Judo, które trenował 4 lata w klubach TKKF Ursynów i Gwardia Warszawa. W latach 1993-2004 trenował styl Kung Fu Białego Żurawia. W latach 2004-2010 trenował MUAY THAI (boks Tajski) w klubach KS Serafin (trener Maciej Skupiński) i KS Rosomak (trener Marcin Grzyb). Jednocześnie postanowił dalej walczyć i rozwijać swoje umiejętności w Sanda/Sanshou spełniając się również jako trener. W 2005 roku został powołany do Kadry Narodowej Wushu.

Treningi prowadzi w oparciu o kilkunastoletnie doświadczenie zawodnicze, szeroką wiedzę teoretyczną oraz zaangażowanie. Stosuje zasadę indywidualizacji w treningu i walce, uwzględniając indywidualne cechy, właściwości i zalety uczniów oraz poszczególnych zawodników. Zawodnicy szkoleni przez Konrada są wielokrotnymi medalistami i zwycięzcami Mistrzostw Polski Wushu, Pucharów Polski Wushu w walkach Sanda. Jeden z uczniów otrzymał powołanie do kadry narodowej Wushu na 12th European Wushu Championships.

Ważniejsze osiągnięcia Konrada w walkach SANDA/SANSHOU w skrócie:

 • 2014 – XVIII Puchar Polski Wushu – I m-ce QINGDA kat łączona – 70kg
 • 2013 – XVII Puchar Polski Wushu – walka zawodowa.
 • 2011 - Gala Kings Of Sanda I - walka o tytuł Zawodowego Mistrza Polski w kat. -65 kg
 • 2008 - 12th European Wushu Championships kat. -60 kg
 • 2008 - 2nd International Wushu Tournament Tehran-Iran Sanda/Sanshou Kat -60kg
 • 2008 - IV Otwarte Mistrzostwa Warszawy Wushu - I m-ce kat. -65kg
 • 2007 - IX World Wushu Championships Bejing,- kat – 56 kg; Kwalifikacje do 1st Olimpic Wushu Turnament 2008
 • 2007 - XI Puchar Polski Wushu - I m-ce kat. - 60kg
 • 2005 VIII World Wushu Championships Hanoi-Wietnam Sanda/Sanshou kat – 65 kg
 • 2003 - X Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu - I m-ce kat. –65kg
 • 2002 - VI Puchar Polski Wushu - I m-ce kat. -65kg
 • 2001 - V Puchar Polski Wushu - I m-ce kat. -65kg
 • 2001 - VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wush - I m-ce kat. -65kg

Z powrotem

Kontakt

Sale Akademii znajdują się w samym centrum Warszawy, około 50m od stacji metra Ratusz Arsenał, w budynku Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, przy ul. Długiej 44/50. Sala 106 dla treningów Kung Fu i Sanda, a sala 107 dla treningów Kettlebells.

Na treningi proszę przynieść strój na zmianę (koszulka, dres, itp.), wodę do picia, klapki do przemieszczania się po sali (na macie chodzimy wyłącznie boso!), ręcznik i żel pod prysznic (jest możliwość skorzystania z prysznica po treningu).

akademia@tygrysizuraw.pl

786 976 030

Ul. Długa 44/50, 00-241 Warszawa
Budynek Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, I piętro
, lok. 106 i 107