MISTRZOWIE HUNG GAR KUEN

Hung Gar jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stylów tradycyjnego kung fu na świecie. Jego początki wywodzą się z czasów dynastii Ching (1644-1911) i są związane z osobą Hung Hee Gung’a (Jyu), od którego nazwiska wywodzi się nazwa systemu. Hung Gar Kuen był następnie przekazywany przez pokolenia z nauczyciela (Si Fu) na ucznia.

Jedną z najbardziej znanych postaci stylu jest mistrz Wong Fei Hung, którego uważa się za ojca nowoczesnego Hung Gar Kung Fu. Urodzony w 1847 roku w prowincji Kwantung, zmarł w wieku 77 lat. Dołączył do systemu formę Tit Sin Kuen (formę żelaznej liny), Lau Gar Kuen (formę rodziny Lau), Mui Fa Kuen (formę kwiatu śliwy), Wu Tip Kuen (formę dłoni motyla), Sap Tok Sao Kuen (formę dziesięciu zabójczych technik), Fu Pao Kuen (formę tygrysa i lamparta) oraz stworzył formę Fu Hok Kuen (formę tygrysa i żurawia).

Wong Fei Hung usytematyzował i wzbogacił styl. Jego uczniami byli Tang Fung oraz Lam Sai Wing.

Kolejnym bardzo ważnym mistrzem stylu był Lam Sai Wing, który urodził się w 1861 roku, a zmarł w 1942 roku. Uczynił on Hung Gar jednym z najbardziej znanych i powszechnych stylów w prowincji Kwantung oraz w Hong Kongu. Szacuje się, że przez jego szkołę przeszło około 10 000 uczniów.

Szczegółowe życiorysy wszystkich mistrzów można znaleźć na stronie www.hunggar.pl.

Zobacz linie przekazu