O nas

Akademia Hung Gar Kung Fu Tygrys i Żuraw to kontynuacja tradycyjnej linii przekazu mistrzów Kung Fu wywodząca się z południowego klasztoru Shaolin. Nauczanie prowadzone jest w stylu Hung Gar Kuen, który charakteryzuje się wykorzystaniem technik 5 zwierząt (tygrys, żuraw, wąż, lampart i smok), rozbudowanym systemem ćwiczeń oddechowych Chi Kung, technikami dźwigni i rzutów oraz wykorzystaniem tradycyjnych broni chińskich. To czyni z niego styl wszechstronny, pełny, ale równocześnie wymagający wielu lat treningów dla osiągnięcia mistrzostwa.

Nazwa szkoły odwołuje się do dwóch najsilniej reprezentowanych zwierząt w stylu. Z jednej strony tygrysa, który symbolizuje siłę, zdecydowanie i ofensywność, czy wręcz agresywność ataku. Z drugiej strony żurawia, który jest zwierzęciem słabszym, ale bardzo szybkim i elastycznym, atakującym wrażliwe punkty na ciele przeciwnika (punkty witalne).

Nazwa Akademii ma również drugą symbolikę związaną z taoistyczną koncepcją yin – yang. Tygrys jest charakterystyczny dla yang (pierwiastek męski), a żuraw – yin (pierwiastek żeński).

Opis stylu

Hung Gar Kuen czyli w tłumaczeniu „Pięść rodziny Hung“, jest stylem, który wywodzi się z południowego klasztoru Shaolin. Od czasu jego powstania w XVIII wieku jego nauczanie odbywa się według tradycyjnych wzorców. Jako jeden z nielicznych systemów przetrwał do dnia dzisiejszego w prawie niezmienionej formie.

Styl ewoluował, ale głównie przez jego wzbogacanie o dodatkowe techniki, formy, czy rodzaje wykorzystanej broni, a nie zastępowanie jednych technik przez inne. 

Dzięki temu Hung Gar Kuen jest obecnie najbardziej rozbudowanym i kompleksowym stylem walki obejmującym zarówno techniki ręczne i techniki z bronią, formy pojedyncze i podwójne, rzuty, dźwignie oraz system ćwiczeń oddechowych.

Praktykując system Hung Gar Kuen wzmacniasz zarówno ciało, jak i umysł. Uczysz się technik samoobrony oraz walki wręcz i walki tradycyjną bronią chińską. Dzięki ćwiczeniom Chi Kung uczysz się kontrolować oddech oraz przepływ energii (Chi) w meridianach, co przekłada się z kolei na jakość twojego życia i zdrowie.

Zobacz

MISTRZOWIE HUNG GAR KUEN
FORMY STYLU HUNG GAR KUEN
SI FU Mirosław Baściuk
Hung Gar jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stylów tradycyjnego kung fu na świecie. Jego początki wywodzą się z czasów dynastii Ching (1644-1911) i są związane z osobą Hung Hee Gung'a (Jyu), od którego nazwiska wywodzi się nazwa systemu. Hung Gar Kuen był następnie przekazywany przez pokolenia z nauczyciela (Si Fu) na ucznia. Jedną z najbardziej znanych postaci stylu jest mistrz Wong Fei Hung, którego uważa się za ojca nowoczesnego Hung Gar Kung Fu. Urodzony w 1847 roku w prowincji Kwantung, zmarł w wieku 77 lat. Dołączył do systemu formę Tit Sin Kuen (formę żelaznej liny), Lau Gar Kuen (formę rodziny Lau), Mui Fa Kuen (formę kwiatu śliwy), Wu Tip Kuen (formę dłoni motyla), Sap Tok Sao Kuen (formę dziesięciu zabójczych technik), Fu Pao Kuen (formę tygrysa i lamparta) oraz stworzył formę Fu Hok Kuen (formę tygrysa i żurawia).
Wong Fei Hung usytematyzował i wzbogacił styl. Jego uczniami byli Tang Fung oraz Lam Sai Wing. Kolejnym bardzo ważnym mistrzem stylu był Lam Sai Wing, który urodził się w 1861 roku, a zmarł w 1942 roku. Uczynił on Hung Gar jednym z najbardziej znanych i powszechnych stylów w prowincji Kwantung oraz w Hong Kongu. Szacuje się, że przez jego szkołę przeszło około 10 000 uczniów. Szczegółowe życiorysy wszystkich mistrzów można znaleźć na stronie www.hunggar.pl. Zobacz linie przekazu
Z powrotem
W systemie Hung Gar Kuen uczymy form wykonywanych pojedynczo, jak i z partnerem. Są to zarówno formy ręczne, jak i formy z bronią, których w naszym systemie jest bardzo dużo. Uczymy się wykonywania technik z krótkimi i długimi kijami, włócznią, szablą, mieczem, sztyletami, nożami motylkowymi, halabardą i widłami tygrysimi. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania wprowadzone są coraz trudniejsze i dłuższe formy oraz wykonywane są ćwiczenia z bronią ciężką. W Akademii nauczamy 11 form ręcznych, 13 form z bronią i 7 form podwójnych (set sparringów). Przykładowa forma ręczna, która jest uczona jako jedna z pierwszych w systemie to MUI FA KUEN - Forma Kwiatu Śliwy. Mimo swojej prostoty jest formą bardzo dojrzałą, wzmacniającą całe ciało oraz uczącą całościowego podejścia do technik systemu. Forma Kwiatu Śliwy jest wykonywana w czterech kierunkach, co wzorowane jest na czterech płatkach kwiatu śliwy. Pomaga to uczniom przygotować się do walki w różnych płaszczyznach i uczy częstych zmian kierunku ataku. Większość technik to techniki podstawowe, lecz zarazem bardzo użyteczne w walce. Mui Fa Kuen uczy podstaw: uderzeń, kopnięć, bloków, uników, sposobu poruszania się w walce. Ostatnią, najbardziej zaawansowaną formą jest TIT SHIN KUEN - Forma żelaznej liny. Forma ta jest kwintesencją i podsumowaniem systemu. Różni się ona w znaczący sposób od innych form systemu. Nacisk kładziony jest tu na oddychanie, emocje, charakterystyczne okrzyki. Dzięki temu możemy kontrolować przepływ Chi oraz doskonalić techniki 12 mostów - 12 Kiu Sau. Jednym z najważniejszych elementów przy wykonywaniu formy są prawidłowe okrzyki i sposób oddychania. Każdy okrzyk (dźwięk) związany jest z jednym z pięciu elementów, a co za tym idzie z organami wewnętrznymi Yin i Yang należącymi do tego elementu. Tit Shin Kuen ma zbawienny wpływ na zdrowie ćwiczącego. Zwiększa witalność i poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Nazwa "Żelazna/Stalowa Lina" wynika z charakteru formy twardej jak żelazo a jednocześnie giętkiej jak lina.  

Lista form nauczanych w Akademii:


FORMY RĘCZNE: Formy krótkie z linii Lam Sai Wing-a:
  • Mui Fa Kuen 梅花拳 – forma kwiatu śliwy
  • Lau Gar Kuen 劉家拳 – pięść rodziny Lau
  • Wu Tip Jeung 蝴蝶掌 – forma dłoni motyla
  • Sap Tok Sau 十毒手 – dziesięć zabójczych technik
  • Lau Gar Chiang or Jeung 劉家掌 – dłonie rodziny Lau
Formy krótkie z linii Tang Fung-a:
  • Fu Pao Kuen 虎豹拳 – Forma tygrysa i lamparta
  • Mui Fa Kuen 梅花拳 – Forma kwiatu śliwy
  • Wu Tip Kuen 蝴蝶掌 – forma dłoni motyla
Formy długie (4 filary):
  • Kung Chi Fok Fu Kuen 工字伏虎拳 – forma tygrysa
  • Fu Hok Seung Ying Kuen 虎鶴雙形拳 – forma tygrysa i żurawia
  • Sap Ying Kuen 十形拳 – forma 5 zwierząt i 5 elementów
  • Tit Shin Kuen 鐵線拳 – forma żelaznej liny

FORMY Z BRONIĄ: Formy z bronią drzewcową:
  • Hou Chee Kwan Fat 猴子棍法 – forma małpiego kija
  • Lau Gar Kwan 劉家棍 – kij rodziny Lau
  • Yue May Kwan Fat 魚尾棍法 – metoda walki długim kijem
  • Ng Long Bai Qua Kwan Fat 五郎八卦棍法 – kij 8 trygramów
  • Ng Moon Mui Fa Ying Cheong 門梅花缨鎗 – forma kwiatu śliwy z włócznią
  • Bo Kuen – forma z krótkim kijem
Formy z bronią ostrą:
  • Sheung Bai Shou 雙匕首 – forma z parą sztyletów
  • Pack Qua Dan Dou 劈掛單刀 – forma z szablą
  • Han Yu Shan Dou 行月雙刀 – forma z nożami motylkowymi nr 1
  • Wu Dip Che Mo Dou 蝴蝶子母刀 – forma z nożami motylkowymi nr 2
  • Yew Gar Tai Pa 猺家大扒 – widły tygrysie
  • Guan Do/Chuen Chow Tsi Dou 關刀/春秋大刀 – duża halabarda generała Guan
  • Pu Dao – forma z krótką halabardą

FORMY PODWÓJNE:
  • Kung Chi Fok Fu Kuen Deui Chuck 工字伏虎拳對拆 – forma podwójna tygrysa
  • Fu Hok Seung Ying Kuen Deui Chuck 虎鹤雙形拳對拆 – forma podwójna tygrysa i żurawia
  • Hou Chee Kwan Deui Chuck 猴子棍對拆 -forma podwójna z małpim kijem
  • Ng Long Bai Qua Kwan Deui Chuck 五郎八卦棍對拆 – forma z długimi kijami
  • Shan Dou Toe Ying Cheong 雙刀對缨鎗 – noże motylkowe przeciwko włóczni
  • Sheung Bai Sau Toe Ying Cheong 雙匕首對缨鎗 – sztylety przeciwko włóczni
  • Dan Dou Toe Ying Cheong 單刀對缨鎗 – szabla przeciwko włóczni

FORMY MIĘKKIEGO CHI KUNG:
  • Yick Sau Kuen 益壽拳 – forma zdrowia i długowieczności
  • Quan Lun Gim Fat 崑崙劍法 – forma z mieczem obusiecznym
Z powrotem
SI FU Mirosław Baściuk
Mirosław Baściuk – Mistrz Stylu Hung Gar Kuen, Si Fu. Urodzony 30.05.1976 roku. Od kilkunastu lat związany ze sztukami walki. W 2005 roku rozpoczął treningi w Akademii Tradycyjnego Hung Gar Kung Fu Marcin Jóźwiak. Od tego momentu rozpoczęła się jego fascynacja tradycyjnym Kung Fu w systemie Hung Gar Kuen. W 2010 roku otrzymał brązową szarfę i stopień Si Hing (asystent) w szkole Si fu Marcina Jóźwiaka, a w 2012 roku stopień instruktora samoobrony w Polskiej Akademii Sportu. W 2014 otrzymał stopień mistrzowski (Si Fu) nadany przez Mistrza stylu Marcina Jóźwiaka. W tym samym roku postanowił założyć własną szkołę pod nazwą Akademia Kung Fu Tygrys i Żuraw, w której kontynuuje tradycje systemu Hung Gar Kuen. Chciałby, aby Akademia przy ul. Długiej 44/50 stała się ważnym ośrodkiem rozwoju Kung Fu w Polsce i skupiała entuzjastów chińskich sztuk walki.
Zafascynowany rozwjem fizycznym człowieka stawia na ciągły rozwój swoich umiejętności. W 2015 roku ukończył kurs instruktora Sanda (wolnej walki) organizowany przez Międzynarodową Federację Wu Shu (IWUF), w 2016 roku zdobył tytuł instruktorski w systemie Flexible Steel Level 2 oraz został asystentem w Centrum Kettlebells Polska. W 2017 jako pierwsza osoba w Polsce uzyskał stopień instruktora Animal Flow. Od 2014 roku prowadzi treningi Hung Gar Kung Fu, a od 2016 Animal Flow. W grudniu 2018 roku uzyskał tytuł Master Instructora Animal Flow i dołączył do elitarnej grupy 16 osób na świecie posiadających ten tytuł. Stopnie instruktorskie:
  • mistrz stylu Hung Gar Kung Fu (czarny pas)
  • master instruktor Animal Flow
  • instruktor Flexible Steel - Level 2
  • instruktor Indian Clubs
Jego hobby, to oprócz Kung Fu, jazda na longboardzie, podróże oraz turystyka górska (zdobyte m.in. Aconcagua i Mont Blanc). Od ponad 20 lat jest na diecie wegetariańskiej. Certyfikat Akademii Tradycyjnego Kung Fu
Z powrotem

Instruktorzy

Mirosław Baściuk Animal Flow, Hung Gar Kung Fu
Liubov Karagodova Hung Gar Kung Fu
Mirosław Baściuk
Mirosław Baściuk – Mistrz Stylu Hung Gar Kuen, Si Fu. Urodzony 30.05.1976 roku. Od kilkunastu lat związany ze sztukami walki. W 2005 roku rozpoczął treningi w Akademii Tradycyjnego Hung Gar Kung Fu Marcin Jóźwiak. Od tego momentu rozpoczęła się jego fascynacja tradycyjnym Kung Fu w systemie Hung Gar Kuen. W 2010 roku otrzymał brązową szarfę i stopień Si Hing (asystent) w szkole Si fu Marcina Jóźwiaka, a w 2012 roku stopień instruktora samoobrony w Polskiej Akademii Sportu. W 2014 otrzymał stopień mistrzowski (Si Fu) nadany przez Mistrza stylu Marcina Jóźwiaka. W tym samym roku postanowił założyć własną szkołę pod nazwą Akademia Kung Fu Tygrys i Żuraw, w której kontynuuje tradycje systemu Hung Gar Kuen. Chciałby, aby Akademia przy ul. Długiej 44/50 stała się ważnym ośrodkiem rozwoju Kung Fu w Polsce i skupiała entuzjastów chińskich sztuk walki.
Zafascynowany rozwjem fizycznym człowieka stawia na ciągły rozwój swoich umiejętności. W 2015 roku ukończył kurs instruktora Sanda (wolnej walki) organizowany przez Międzynarodową Federację Wu Shu (IWUF), w 2016 roku zdobył tytuł instruktorski w systemie Flexible Steel Level 2 oraz został asystentem w Centrum Kettlebells Polska. W 2017 jako pierwsza osoba w Polsce uzyskał stopień instruktora Animal Flow. Od 2014 roku prowadzi treningi Hung Gar Kung Fu, a od 2016 Animal Flow. W grudniu 2018 roku uzyskał tytuł Master Instructora Animal Flow i dołączył do elitarnej grupy 16 osób na świecie posiadających ten tytuł. Stopnie instruktorskie:
  • mistrz stylu Hung Gar Kung Fu (czarny pas)
  • master instruktor Animal Flow
  • instruktor Flexible Steel - Level 2
  • instruktor Indian Clubs
Jego hobby, to oprócz Kung Fu, jazda na longboardzie, podróże oraz turystyka górska (zdobyte m.in. Aconcagua i Mont Blanc). Od ponad 20 lat jest na diecie wegetariańskiej. Certyfikat Akademii Tradycyjnego Kung Fu
Z powrotem
Liubov Karagodova
Liubov Karagodova - pochodząca z Ukrainy Mistrzyni stylu Shaolin Kung Fu. Urodzona 31.07.1971 roku. Od ponad 20 lat zajmuje sie sztukami walki. Dwukrotna wicemistrzyni świata w kategorii Taolu. Na swoim koncie posiada również wiele sukcesów trenerskich, w tym m.in. medale na Mistrzostwach Świata. Do 2022 roku prowadziła sekcje `Kung Fu w Kijowie. W Akademii zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży.
Z powrotem

Kontakt

Sale Akademii znajdują się w samym centrum Warszawy, około 50m od stacji metra Ratusz Arsenał, w budynku Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, przy ul. Długiej 44/50. Sala 106 dla treningów Kung Fu i Sanda, a sala 107 dla treningów Kettlebells.

Na treningi proszę przynieść strój na zmianę (koszulka, dres, itp.), wodę do picia, klapki do przemieszczania się po sali (na macie chodzimy wyłącznie boso!), ręcznik i żel pod prysznic (jest możliwość skorzystania z prysznica po treningu).