Sanda

Sanda wywodzi się z chińskiej tradycji walk na drewnianych platformach Leitai. Platformy o wymiarach kwadratu 8m x 8m były wznoszone na wysokość od 60 cm do kilku metrów zależnie od prowincji i mistrzów, którzy je wznosili. Dookoła platformy wbijano bambusowe paliki, miecze lub włócznie ostrzem do góry. Wojownicy Leitai walczyli o dobre imię i uczniów, których mogli pozyskać zwyciężając w danej prowincji.

W latach 80’ XX w. Chińska Federacja Wushu stworzyła sportową odmianę walk tradycyjnych. Ze względu na dużą różnorodność technik ręcznych i nożnych, rzutów, dowolnych sprowadzeń do parteru oraz pełnokontaktowy sposób walki konkurencję tę nazwano Sanda. Termin Sanda używany jest głównie w Chinach i krajach azjatyckich, natomiast na zachodzie stosuje się nazwę Sanshou.

Ze względu na dużą gamą technik walki Sanda są bardzo widowiskowe, dynamiczne i „czytelne” dla przeciętnego kibica. Dozwolone są praktycznie wszystkie rodzaje kopnięć i uderzeń. Można stosować kopnięcia na zewnętrzną i wewnętrzną część ud (low-kick), kopnięcia z wyskoku, oraz kopnięcia i uderzenia po obrocie (back-fist). Dowolne sprowadzenie przeciwnika do parteru, rzuty niskie, wysokie, podcięcia, obalenia i wypchnięcia za platformę są bardzo charakterystyczne dla tej formuły walki. Wypchnięcie przeciwnika dwa razy w rundzie kończy ją zwycięstwem zawodnika wypychającego, bez względu na dotychczasowy jej przebieg (w amatorskiej wersji).

W Akademii ćwiczymy Sanda w wersji amatorskiej, skierowaną głównie na trening ogólnorozwojowy oraz naukę prawidłowych technik. Ze względu na to, że jest to sztuka walki znacznie mniej brutalna niż np. tajski boks, chętnie trenują ją kobiety i młodzież. 

Przyjdź, spróbuj i zakochaj się w treningu wolnej walki.

Instruktorzy

Kontakt

Sale Akademii znajdują się w samym centrum Warszawy, około 50m od stacji metra Ratusz Arsenał, w budynku Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, przy ul. Długiej 44/50. Sala 106 dla treningów Kung Fu i Sanda, a sala 107 dla treningów Kettlebells.

Na treningi proszę przynieść strój na zmianę (koszulka, dres, itp.), wodę do picia, klapki do przemieszczania się po sali (na macie chodzimy wyłącznie boso!), ręcznik i żel pod prysznic (jest możliwość skorzystania z prysznica po treningu).

akademia@tygrysizuraw.pl

786 976 030

Ul. Długa 44/50, 00-241 Warszawa
Budynek Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, I piętro
, lok. 106 i 107